Badanie poziomu cukru jest nierzadko istotne, szczególnie u ludzi borykających się ze schorzeniem, którym jest cukrzyca. Zaleca się je jednak nie tylko chorym, ale również osobom zdrowym, ponieważ na podstawie owego badania lekarz może wykryć pewne nieprawidłowości i zdiagnozować ewentualną chorobę lub zalecić zmianę nawyków żywieniowych. W takim razie, jaka jest norma cukru we krwi u dorosłych, u dzieci itd.?
Dlaczego poziom glukozy (czyli cukru) jest tak istotny? Owa glukoza to cukier prosty, który działa niczym swego rodzaju paliwo dla organizmu. Komórki w ludzkim ciele potrzebują tej substancji, by wytworzyć energię, która z kolei zapewnia prawidłowe przeprowadzanie różnych procesów chemicznych. Co istotne, wiele komórek może pracować prawidłowo dopiero wtedy, kiedy organizm posiada cukier powyżej danego poziomu. W przeciwnym wypadku człowiek może odczuwać słabość, rozkojarzenie.
Badanie poziomu cukru we krwi może się odbywać na różne sposoby. W placówce medycznej najpewniej specjalista pobierze próbkę ze zgięcia łokciowego, jednak równie częstym badaniem jest skorzystanie z glukometru, czyli poręcznego urządzenia używanego najczęściej przez cukrzyków. Za pomocą tego instrumentu delikatnie nakłuwa się opuszek palca i z niego pobiera krew, a wynik można otrzymać już po kilkudziesięciu sekundach. Nierzadko stosuje się też doustny test obciążenia glukozą.
Należy także wspomnieć, że poziom glukozy będzie zawsze wyższy po zjedzeniu posiłku, niż podczas badania na czczo. Nieprawidłowy poziom cukru we krwi jest często spowodowany przez np. insulinoodporność, zespół Cushinga, a nawet przez przyswajanie poszczególnych leków (antydepresantów, kortysteroidów itd.) – w przypadku hiperglikemii, czyli podwyższenia stanu glukozy. Hipoglikemia (obniżenie poziomu cukru) natomiast jest nierzadko efektem choroby wątroby, choroby nerek, niedoczynności tarczycy i niewydolności przysadki mózgowej. W wielu przypadkach prawidłowy poziom cukru jest sprawą indywidualną dla poszczególnych pacjentów, dlatego zawsze warto pod tym kątem skonsultować się z lekarzem.
Norma cukru we krwi u dorosłych
Prawidłowy poziom glukozy we krwi u dorosłych powinien zwykle mieścić się w przedziale – 70-99 mg/dL. Chodzi o pomiar na czczo. Po jedzeniu będzie wyższy, jednak po około dwóch godzinach od spożycia posiłku nie powinien przekraczać 140 mg/dL.
Poziom glukozy u dzieci
Niski poziom glukozy może dotykać noworodków, jednak jest to naturalna rzecz. Hipoglikemia (zbyt mała ilość cukru) może się również dotyczyć dziecka, którego matka w ciąży cierpiała na cukrzycę ciążową. Prawidłowy wynik dla młodszych osób to około 70-100 mg/dL na czczo i 70-140 mg/dL po posiłku, czyli podobnie, jak w przypadku dorosłych.
Prawidłowy poziom cukru u osób starszych
Poziom glukozy u osób starszych jest znacznie wyższy niż u dzieci i dorosłych. Zwykle u ludzi po skończeniu siedemdziesiątego roku życia ów poziom nie powinien być większy niż 140 mg/dL na czczo i 180 mg/dL po spożyciu posiłku.
Więcej na temat cukrzycy znajdziesz na: https://www.termedia.pl/poz